جمعه, 15 آذر 1398
عنوان گروه خبري / اخبار سازمان .
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ 
  • تعداد بازدید : 67
  • کد خبر : ۶۳۲۹
مدیر پایگاه ملی حسنلو خبر داد :
مرمت و ساماندهی مجموعه پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو
مدیر پایگاه ملی حسنلو از مرمت و ساماندهی مجموعه پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو خبر داد.

مدیر پایگاه ملی حسنلو  از مرمت و ساماندهی مجموعه پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو خبر داد . 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی و استان آذربایجان غربی ؛ حسن شیری با اعلام این خبر گفت: عملیات مرمت و ساماندهی مجموعه تاریخی حسنلو از مهرماه ماه سال جاری آغاز شده است .

او تصریح کرد: این عملیات با 500 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی سال 1398  شروع شده و در حال سپری کردن مراحل پایانی خود می باشد.

شیری با اشاره به اقدامات انجام یافته توضیح داد: از مهمترین اقدامات صورت گرفته در سال جاری می توان به اجرای اندود حفاظتی از کاهگل بر روی بقایای معماری، از بین بردن پوشش گیاهی مزاحم، ساماندهی مسیر بازدید شنی و روغن کاری مسیر بازدید چوبی، مرمت قسمتهایی از بقایای معماری آسیب دیده، ساماندهی تابلوهای معرفی داخل آثار و تقویت سیستمهای روشنایی مجموعه اشاره کرد .

او افزود: منطقه تاریخی حسنلو در 80 کیلومتری ارومیه و 9 کیلومتری شهرستان نقده قرار دارد که با قدمت 8000 ساله یکی از مهمترین سایتهای باستانی ایران است که دارای شهرت جهانی است. جام زرین حسنلو یکی از مهمترین آثار مکشوفه از این محوطه تاریخی است که قدمت 3000 ساله دارد و هم اکنون در موزه ملی ایران باستان نگهداری می شود .

گفتنی است این اثر، در سال 1344 به شماره  485 در فهرست آثار ملی ثبت شده و جهت انجام فعالیتهای علمی، فنی و پژوهشی به پایگاه ملی تبدیل شده است و یکی از آثار مهم گردشگری استان آذربایجان غربی به شمار می رود که همه روزه شاهد بازدید گردشگران داخلی و خارجی  از این مجموعه ارزشمند هستیم .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0