جمعه, 15 آذر 1398
عنوان گروه خبري / اخبار سازمان . میراث فرهنگی .
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ 
  • تعداد بازدید : 67
  • کد خبر : ۶۳۲۸
مسئول دفتر فنی میراث فرهنگی آذربایجان غربی خبر داد :
پایان عملیات حفاظتی و مرمتی بنای تاریخی قره كلیسا (( كلیسای تادئوس ))
عملیات مرمت اساسی گنبد مرکزی قره کلیسا و ایجاد پوشش حفاظتی سطح پشت بام به پایان رسید.

عملیات مرمت اساسی گنبد مرکزی قره کلیسا و ایجاد پوشش حفاظتی سطح پشت بام به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی ،داود فرازی مسئول دفتر فنی میراث فرهنگی اداره کل با اعلام این خبر گفت :  با توجه به آسیب ها و فرسایشی که در بخشهایی از قسمتهای فوقانی قره کلیسا از جمله درگنبد مرکزی و سقف آن وجود داشت ، عملیات مرمت و ساماندهی آن در تابستان امسال با هماهنگی های این اداره کل و پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران شروع شد که در نهایت بعد از حدود چهار ماه در مهر ماه امسال به پایان رسید.

در همین خصوص داود فرازی مسئول دفتر فنی میراث فرهنگی این اداره کل گفت : از آنجائیکه اثر تاریخی فوق در فهرست آثار جهانی قرار دارد لذا قبل از شروع عملیات مرمت ، طرح و نقشه کلی آن و فهرست مصالح مورد استفاده برای بررسی و اظهار نظر به کارشناسان سازمان یونسکو ارسال که مورد تایید قرار گرفت.

او ادامه داد : عمده ترین اقدامی که انجام شد نصب پوشش ورقهای مسی بر بام کلیسا بود ؛ از آنجائیکه بام کلیسا از لایه های متعدد ایزوگام بوده که در بخشهایی دچار آسیب و فرسودگی شده بود لذا پس از کارشناسیهای بعمل آمده ، مناسبترین گزینه برای حفاظت آن ، ایجاد پوشش با استفاده از ورقهای فلز مس بود که هم با معماری بنا سازگاری دارد و هم اینکه از ماندگاری بسیار زیادی برخوردار است .

فرازی در همین خصوص افزود :  قبل از نصب ورق مسی ، ابتدا سطح بام شاسی کشی با پروفیل های فلزی انجام و سپس توسط چوب چند لایه سطح صافی با شیب مناسب ایجاد گردید تا از تاب خوردن ورق ها جلوگیری شود و در آخر یک لایه پارچه مخصوص و ضخیم ضد آب روی تخته ها کشیده شد و در پایان به هم متصل و در روی سازه فوق ، نصب گردید.

با عنایت به آسیب ها و فرسایشی که در اثر گذر زمان و شرایط سخت آب و هوایی منطقه در بنای تاریخی قره کلیسا ایجاد شده بود ، در سال جاری طبق مصوبات هیات راهبردی مجموعه ثبت جهانی قره کلیسا ، نسبت به مرمت های اساسی و حفاظت های ضروری در سقف و گنبد مرکزی این بنای فاخر صورت گرفت .

برهمین اساس سنگ های فرسوده گنبد مرکزی بنا برچیده شده و پس از بررسی و برداشتن لایه های پوسته شده ، برخی از آنها مجدداً مورد استفاده و کسری سنگهای مشابه تهیه و پس از زیرسازی مناسب ، اجرا گردید.

گفتنی است آسیب های گنبد و پشت بام باعث ایجاد ترک در جداره های داخلی طاق و گنبدها شده بود که در مراحل پایانی با عنایت به مرمت های اساسی بام و رفع خطر ، ترک های موجود به شیوه دوخت و دوز و تعویض سنگ ها و قرنیزهای شکسته ، بطور اصولی مرمت گردید.

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0