عنوان : نتایج اولین كاوشهای باستان شناسی در مسجد جامع ارومیه مشخص شد
کد خبر : ۳۱۳۲
تاريخ :
 ۷۷۵/۰۴/۲۵ 
ساعت : ۸:۹:۸
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

احتمال قدمت این بنای تاریخی به قبل از دوران سلجوقی زیاد است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، نتایج اولین فصل کاوش باستانشناختی در مسجد جامع ارومیه، حکایت از احتمال قدمت این بنا به قرون اولیه اسلام می باشد.

بر اساس این گزارش، اولین فصل مطالعات و کاوشهای باستان شناختی در مسجد جامع ارومیه با مجوز پژوهشکده باستان شناسی کشور و نظارت این اداره کل در مرداد و شهریور  سالجاری به انجام رسید.

کیومرث حاجی محمدی سرپرست این کاوش در خصوص  مطالعات صورت گرفته و نتایج بدست آمده گفت: بر اساس گمانه زنی ها و پیش مطالعات، ترانشه ای به ابعاد  3*3  در کف گنبد خانه مسجد ایجاد شد که در نهایت منجر به شناخت سه کف و انباشت و احتمالاً یک پی دیوار سنگی در پائین ترین سطح کاوش گردید.

او با اشاره به گزارشها و منابع تاریخی همچون " احسن التقاسیم فی معرفته الاقالیم" که در قرن چهارم به نگارش در آمده و در آن ارومیه را شهری نیکو با بازارهای خوب دارای مسجدی از سنگ ساخته شده در میان بزازان توصیف کرده، افزود: براساس شواهد تاریخی و مدارک فرهنگی می توان گفت که مسجد جامع ارومیه یا بنای اصلی آن قدیمی تر از دوره سلجوقی می باشد.

کیومرث حاجی محمدی ادامه داد: بر اساس یافته های سفالی بدست آمده در لایه های تحتانی که از نوع سفال نحودی و قهوه ای ساده است و فرم های رایج آن با نمونه سفالهای دوره تاریخی قابل مقایسه است؛ در نهایت می توان مسجد جامع ارومیه را یکی از بناهای قرون اولیه اسلام به شمار آورد.

گفتنی است که مسجد جامع ارومیه در بافت تاریخی و قدیمی و همجوار با بازار تاریخی واقع شده که در سال 1314 شمسی جزء آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0