جمعه, 1 آذر 1398
    /  6
رو عنوان : معرفی اثر طبیعی زندان برنجه تکاب
عنوان : زندان برنجه تكاب زیباترین مقصد طبیعت گردان
کد خبر : ۶۲۹۰
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ 
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

اثر طبیعی زندان برنجه تکاب، مقصدی زیبا برای طبیعت گردان است . 


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی، در جنوب روستاي برنجه تکاب و در مجاور رودخانه در يک روند شمالي ـ جنوبي تعدادي دهانه هاي آهکساز ديده مي شود که اکنون خشک شده اند. يکي از آنها که به ( زندان برنجه ) يا (برنجه درگاهی) معروف است داراي دهانه بيضي شکل با قطر بزرگ 100 متر و قطر کوچک 50 متر بوده و عمق آن حدود 70 متر مي باشد. که درياچه اي عميق با آب سردگاز کربنيک دار در آن وجود دارد. داراي ديواره بلند و پرشيبي است که از لايه هاي نازک تروارتن نواري تشکيل شده است و پایین رفتن از اين ديواره بدون طناب و ديگر تجهيزات ممکن نمي باشد.

احتمالا" وجود آبهاي گاز کربنيک دار در ته دهانه اين چشمه باعث خورندگي بيشتر ديوار شده و قطر آنرا بيشتر ساخته است. در شمال زندان برنجه دهانه يک چشمه در حال خشک شدن ديده مي شود که قطر آن زياد نيست و از 10 متر تجاوز نمي کند. يک شکاف تقريبا" شمالي ـ جنوبي در شمال آن ديده مي شود که در نگاه اول يک شکاف کلي بنظر مي آيد. اين شکاف که به صورت يک دره به عمق 10 متر و عرض 4 متر ديده مي شود، احتمالا" مجراي خروج آب چشمه بوده که بصورت يک کانال زيرزميني بوده و در اثر انحلال لايه هاي زيري بخش هاي بالايي فرو ريخته و دره اي عميق تشکيل داده اند.

زندان برنجه در 28 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در روستای برنجه از دهستان چمن بخش تخت سلیمان واقع شده است از نظر زمین شناسی پیدایش مشابهی مثل دریاچه تخت و زندان سلیمان را دارد و آن محل نیز از انباشته شدن رسوبات آهکی بوجودآمده است.

گفته می شود که خان های محلی برای تنبیه روستاییان و مخالفان خود، به پایشان سنگ می بستند و آنها را به درون این چشمه ژرف می انداختند و علت نامگذاری زندان برنجه همین بوده است.از نظر زمین شناسی تاریخچه پیدایش مشابهی مثل دریاچه تخت و زندان سلیمان را دارد و آن محل نیز از انباشته شدن رسوبات آهکی، تل های بلند و در مواردی دهانه های وسیع آتشفشانی مانند بوجود آورده اند و در عمق نسبتا” زیاد دهانه یکی از این تپه ها دریاچه ای در میان صخره سنگی وجود دارد که به علت عمق زیاد سطح آب از دهانه امکان دسترسی به آن غیر ممکن بوده و آب دریاچه بعد از گذشتن از میان سنگ های رسوبی و آهکی و تراورتن در جنوب شرقی به رودخانه مجاور در روستای برنجه واریز می گردد.

جلیل جباری که بهمراه تعدادی از فعالین محیط زیست شهرستان تکاب از زندان برنجه بازدید میکرد بر توجه همه دست اندرکاران ، مسئولین و علاقه مندان به تاریخ وطبیعت تکاب بر حفظ و معرفی این اثر طبیعی تاکید کرده و اظهار داشت : میتوان با هماهنگی اداره کل ورزش و جوانان و فدراسیون کوهنوردی اقدام به دعوت از کوهنوردان وصخره نوردان داخلی و خارجی نموده و به توسط ایشان این اثر زیبای طبیعی را به جامعه گردشگران در داخل و خارج کشور معرفی کرد .

او تاکید کرد : بایستی از فعالیت تعدادی از معادن پیرامون این اثر جلوگیری شود تا گسل و گودالهای پیرامونی و مرتبط با آن بشکل طبیعی حفظ و صیانت گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی براین اعتقاد است که در صورت معرفی زندان برنجه توسط کوهنوردان و متخصصین صخره نوردی شاهد حضور گردشگران طبیعت دوست بوده و مطمئنا" این منطقه یکی از مناطقی خواهد بود که دفاتر خدمات مسافرتی فعال استان آذربایجان غربی و سراسر کشور بعنوان مقصد تورهای گروهی خود انتخاب خواهند کرد .

گفتنی است زندان برنجه شهرستان تکاب در سال 1394 بشماره 295 در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت ملی رسیده است .

 

 


تعداد بازدید : 53

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0