سه‌شنبه, 30 مهر 1398
    /  2
رو عنوان : مدیرکل آذربایجان غربی خبر داد :
عنوان : پرداخت بیش از 240 میلیارد ریال تسهیلات به سرمایه گذاران
کد خبر : ۶۲۴۳
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ 
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

در 18 ماهه گذشته مبلغ 241 میلیارد ریال تسهیلات به سرمایه گذاران بخش گردشگری اعطا شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی ، جلیل جباری در تکمیل این خبر گفت : این مبلغ تسهیلات برای 385 طرح گردشگری از محل صندوق توسعه ملی ، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه اشتغال اعطا شده است.

او تصریح کرد : علاوه بر این آمار برای 8 طرح گردشگری نیز از محل کمکهای فنی و اعتباری ، یارانه سود کاهش نرخ تسهیلات بانکی به مبلغ 25 میلیارد ریال اعطا شده است.

وی اظهار داشت : در طول یک و نیم سال گذشته برای  65 مرکز اقامتی پروانه بهره برداری صادر شده و 12 هتل ، 18 مهمانپذیر ، 1 هتل آپارتمان ، یک مرکز تفریحی و سرگرمی و 32 واحد بین راهی افتتاح شده که در مجموع برای 1365 نفر در تاسیسات گردشگری در طول این مدت ایجاد اشتغال شده است .

جباری عنوان کرد : از ابتدای سال 97 تا انتهای شهریور 98 تعداد 320 هزار و 94 نفر مسافر خارجی و تعداد 602 هزار و 888  نفر گردشگر داخلی در واحدهای اقامتی استان اسکان یافته اند.

مدیرکل استان در خصوص اقامتگاه های بوم گردی توضیح داد : در این مدت 16 واحد اقامتگاه بوم گردی در سطح استان به بهره برداری رسیده و در سال 97 ، میزان اشغال اقامتگاه های بوم گردی 22 درصد و در شش ماهه اول سال 98،  50/05 درصد  بوده که در مجموع 100 درصد نسبت به مدت مشابه افزایش اقامت داشته است.

جباری با بیان اینکه در این 26 پروژه در حوزه تاسیسات گردشگری با حجم سرمایه گذاری 5/520/443 میلیون ریال در حال ساخت و تکمیل است افزود : می توان گفت از محل ساخت پروژه های گردشگری برای بیش از 40 نفر بشکل مستقیم و یا غیر مستقیم ایجاد اشتغال شده و در این پروژه ها مشغول به فعالیت شده اند.

وی اشاره کرد : در یک و نیم سال گذشته از سوی معاونت سرمایه گذاری این اداره کل 61 موافقت اصولی برای تاسیسات گردشگری با حجم سرمایه گذاری 4930170 میلیون ریال پیش بینی شده که در مجموع برای 2242 نفر ایجاد اشتغال نموده است.

جباری توضیح داد : با حمایت از سرمایه گذاران گردشگری در طول این مدت شاهد افتتاح 18 واحد تاسیسات گردشگری بوده ایم که نسبت به مدت زمان مشابه گذشته رشد بسیار خوبی در این زمینه حاصل شده است.

مدیرکل استان ادامه داد : در طول این مدت 11 مجوز فعالیت بند( ب ) صادر شده و 24 مورد کمیسیون فنی دفاتر برگزار شده و به 60 مورد شکایت واصله رسیدگی شده 13 مورد شکایت واصله از طریق سامانه نظارت بر خدمات سفر استان بررسی شده که نشان دهنده هماهنگی و تعامل دستگاه ها برای ایجاد فضایی امن و آرام برای گردشگران ورودی به آذربایجان غربی می باشد .

جباری اظهار داشت : در این مدت 9 پرونده کارت راهنما تکمیل شده و 9 کارت راهنما صادر و 12 فقره کارت تمدید شده است.

او عنوان کرد : در 18 ماهه گذشته تعداد 95 درخواست از سوی متقاضیان تاسیس دفاتر خدمات مسافرتی بررسی شده که 10 فقره از این پرونده ها به مرحله صدور مجوز رسیده و 112 فقره ضمانت نامه دفاتر یاد شده تمدید گردیده بطوریکه با 76 دفتر غیر مجاز گردشگری برخورد شده و 75 بازدید از دفاتر خدمات مسافرتی انجام شده است.

جباری اضافه کرد : با هماهنگی دیگر دستگاه های نظارتی و اجرایی استان تعداد 5285 مورد نظارت تلفیقی بر تاسیسات گردشگری انجام شده و 190 مورد تشویق برای مدیران تاسیسات گردشگری صادر شده است .

وی اظهار داشت : با توجه به هم مرزی استان با سه کشور ترکیه ، عراق و جمهوری آذربایجان تعداد 1/388/480 نفر گردشگری خارجی از مرزهای استان به کشورمان وارد شده اند.

مدیرکل آذربایجان غربی با اشاره به برگزاری رویدادهای فرهنگی در استان گفت : از ابتدای سال 97 تا پائیز 98 این اداره کل اقدام به حضور یا اجرای 39 مورد جشنواره ، نمایشگاه و رویداد فرهنگی نموده و تعداد 20000 ( بیست هزار) نسخه نقشه ها ی راهنمای گردشگری به سه زبان فارسی ، ترکی استانبولی و انگلیسی چاپ و توزیع شده و هم چنین تعداد 2000 نسخه کتابچه توسعه گردشگری روستایی و عشایری بهمراه 2000 نسخه کتاب راهنمای گردشگری سلامت استان آذربایجان غربی چاپ و توزیع شده است.

وی افزود : در این مدت 21 دوره آموزشی گردشگری ویژه برای روستائیان و عشایر و دهیاران برگزار شده که در مجموع 1210 نفر در این دوره ها شرکت کرده و گواهی شرکت در دوره  برای ایشان صادر شده است .

مدیرکل آذربایجان غربی هم چنین از تهیه محتوا برای وب سایت اداره کل خبر داده و افزود : در این مدت به منظور معرفی جاذبه ها و توانمندیهای گردشگری استان اقدام به تهیه محتوا و تکمیل وب سایت اداره کل به دو زبان فارسی و انگلیسی نموده ایم که امیدواریم به زبانهای ترکی استانبولی و عربی نیز تهیه محتوا نمائیم.

او هم چنین گفت : در این مدت اقدام به تهیه کلیپ روستاهای هدف گردشگری نموده و تعداد 150 عدد تصویر جاذبه های طبیعی بکر آذربایجان غربی توسط این اداره کل تهیه گردیده است.

جلیل جباری در انتها تصریح کرد : بسیاری از اقدامات و طرح های گردشگری در یکسال اخیر شروع شده اند که امیدواریم تا انتهای سال جاری شاهد نتایج بسیار خوب و روشن در حوزه گردشگری استان باشیم.

 

 

 


تعداد بازدید : 90

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0