جمعه, 28 تير 1398
رو عنوان : رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوی:
عنوان : ۷ سكه تاریخی به موزه خوی انتقال یافت
کد خبر : ۵۸۶۶
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ 
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوی از انتقال 7 سکه تاریخی مربوط به خوی از موزه ملی ایران به موزه این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، عزیز میرزایی با اشاره به قدمت تاریخی سکه ها گفت: این هفت سکه مربوط به دوره صدارت فتحعلی شاه قاجار بوده و در یک روی آنها «ضرب خوی» و در روی دیگر این سکه ها «دارالصفای خوی» حک شده است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوی با بیان اینکه تاریخچه ضرب سکه در خوی از عهد سلجوقیان عراق و اتابکان آذربایجان آغاز می‌شود تصریح کرد: منابع و ماخذ سکه‌شناسی و مسکوکات، از دارالضرب یا ضراب‌خانه خوی از دوره ایلخانیان، جلایریان، تیموریان، قراقوینلوها، صفویه، افشاریه، زندیه و قاجاریه سخن گفته و به معرفی سکه‌های چندی از ضرب خوی پرداخته اند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوی اظهار کرد: در دوران قاجاریه خوی جز 13 شهر دارای ضرابخانه بوده که در دوران قاجار به دستور ناصر الدرین شاه  دستور تعطیلی ضرابخانه های شهرها صادر و ضرب سکه در تهران انجام شد.

میرزایی افزود : در میان انواع مختلف منابع مهم برای شناخت پیشینه تاریخی یک فرهنگ، سکه به عنوان سندی برجای مانده از پیشینیان در شمار مهم‌ترین این دست منابع مستند شناخته شده است و این سند پرارزش به روشن شدن تاریخ و سیر تمدن درگذشته کمک شایان می‌کند.

 


تعداد بازدید : 33

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0