دوشنبه, 3 تير 1398
عنوان : حضور استان آذربایجان غربی در دومین نشست تخصصی توسعه گردشگری غرب كشور
کد خبر : ۵۸۱۴
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ 
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . گردشگری .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

استان آذربایجان غربی در دومین نشست تخصصی توسعه گردشگری غرب کشور حضور یافته است. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ؛ مدیر کل آذربایجان غربی بهمراه معاون گردشگری استان با هدف ارائه پیشنهادات عملی و بمنظور شرکت در دومین نشست تخصصی توسعه گردشگری استانهای غرب کشور که در  شهرستان سنندج استان کردستان در حال برگزاری است حضور یافته است .

بر اساس این گزارش استان آذربایجان غربی با تهیه برنامه های متنوع استانی ، منطقه ای و ملی در این نشست دوروزه حضور یافته تا در زمینه توسعه گردشگری استانهای غرب کشور در کنار دیگر استانهای حاضر در این برنامه به نتایج مفیدی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی  و بویژه جذب سرمایه گذاران این بخش برسد .

بر همین اساس  در اولین روز از این نشست ، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشوربا اشاره به اینکه تمرکز اعتبارات امسال سازمان میراث فرهنگی بر روی منطقه غرب کشور خواهد بود، گفت: امسال تمرکز گردشگری کشور را بر منطقه غرب کشور قرار داده‌ایم .

ولی‌ تیموری روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه در دومین نشست تخصصی توسعه گردشگری غرب کشور که در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: در بعد گردشگری چه از لحاظ بین المللی و چه از لحاظ داخلی سالیان سال است که در کشورمان دچار یک عدم توازن هستیم.

وی افزود: نقاط بسیار محدودی از کشورمان در معرض دید گردشگران قرار می‌گیرد که باعث شده بخش‌های دیگر از اقتصاد سفر و مزایای گردشگری هم در بعد داخلی و هم بین المللی مغفول بمانند.

معاون گردشگری کشور با اشاره به اینکه از نظر آمایش سرزمینی و پراکندگی جاذبه‌ها خداوند کشور ما را متوازن دیده است، عنوان کرد: همه نقاط کشور دارای ظرفیت‌های گردشگری است اما مهمترین عامل در این عدم توازن گردشگری، ناشناخته ماندن و معرفی نشدن ظرفیت‌های نقاط مختلف گردشگری کشورمان است.

وی ادامه داد: ما نتوانسته‌ایم در بُعد بین المللی واقعیت امروز جامعه ایرانی را معرفی کنیم و یک تصویر غیرواقعی از گردشگری و کشورمان در اذهان گردشگران بین المللی شکل گرفته است. در بعد داخلی نیز هنگام تعطیلی فقط نقاط خاصی از کشور مورد بازدید قرار می گیرد که این نیز ناشی از ضعف اطلاع رسانی است.

تیموری گفت: از نظر فرهنگی ما در کشورمان تنوع اقوام، گویش‌ها، فرهنگ و آداب و رسوم را داریم و جاذبه‌های تاریخی ثبت شده نیز در همه نقاط کشور پراکنده شده‌اند.

او همچنین وجود مرز مشترک با کشورهای خارجی را یکی دیگر از ظرفیت‌های مهم برای توسعه گردشگری برشمرد و اعلام کرد: سال گذشته از هفت میلیون و 800 هزار گردشگر خارجی که وارد کشورمان شده است بالای 70 درصد آن از همسایگان غرب کشور وارد شده‌اند.

 معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور با تاکید بر اینکه تنوع جاذبه‌های کشورمان پاسخگوی انواع گردشگران هست، تصریح کرد: با توجه به نظرسنجی مقطعی نیز که از گردشگران بین المللی در مورد زیرساخت‌هایمان انجام داده‌ایم بالای 80 درصد اعلام رضایت کردند که این نشان می‌دهد ما در این بخش نیز مشکل آنچنانی نداریم.

وی با عنوان اینکه منطقه غرب کشور ظرفیت و جاذبه‌های لازم را برای تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری داراست، گفت: در بعد تنوع سازی مسیرهای گردشگری نیز بر منطقه غرب کشور تمرکز خواهیم کرد تا یک مسیرگردشگری جدید نیز در منطقه غرب کشور راه بیندازیم.

تیموری در ادامه سخنان خود به چند اقدام صورت گرفته در بعد ملی اشاره و اعلام کرد: یک پروژه را با آژانس‌های همکاری‌های بین المللی ژاپن آغاز کرده‌ایم که از آنها خواسته‌ایم مسیر و محور غرب کشور را نیز به عنوان استراتژی توسعه گردشگری انتخاب کنند. آنها تاکنون برای دور اول مطالعات به این منطقه آمده‌اند و دور دوم مطالعات آنها نیز بزودی شروع می‌شود.

 وی ادامه داد: همچنین با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بخشی از مسیر غرب کشور را به عنوان فوکال پوینت اقتصاد مقاومتی با محوریت بحث گردشگری در نظر گرفته‌ایم که کردستان نیز جزو برنامه ماست. در این راستا دستگاه‌های مختلف موظف هستند که هر کاری لازم است آن را انجام دهند و ما برای آن اعتبار بگیریم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور در پایان با اشاره به اینکه تمرکز اعتبارات امسال سازمان میراث فرهنگی بر روی منطقه غرب کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: یک سری برنامه‌های ملی و بین المللی را نیز خود معاونت گردشگری برنامه ریزی کرده است که تمرکز را بر منطقه غرب کشور باشد .

این نشست دوروزه از امروز چهارشنبه مورخ 98/3/22 در محل هتل شادی سنندج آغز بکار کرده و تا فردا ادامه خواهد یافت .

گفتنی است اولین نشست تخصصی توسعه گردشضگری استانهای غرب کشور در اسفند ماه سال گذشته به میزبانی استان آذربایجان غربی با حضور معاونین و کارشناسان گردشگری و بخش خصوصی استانهای غرب کشور در هتل چهارستاره آریا ارومیه برگزار گردید .


تعداد بازدید : 68

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0