دوشنبه, 3 تير 1398
    /  2
عنوان : آموزش صنایع دستی راهی برای اشتغال پایدار
کد خبر : ۵۸۰۳
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ 
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . صنایع دستی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

صنایع دستی در کنار بخش های تولید کشاورزی و صنعت ، می تواند به رونق اقتصادی و اشتغالزایی مخصوصاً در جوامع کوچک روستایی بینجامد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ، در بحثهای مربوط به توسعه اقتصادی ، بخش تولید نقش محوری و اساسی را دارد و باعث رونق و تکاپوی سایر بخشها می شود  عمواماً کسی که تولید کننده یک کالا یا خدمات است ، جایگاه محکمتر و تاثیرگذاری در بازار عرضه و تقاضا دارد  تولید شامل هر کالا و خدماتی  می شود که مورد نیاز مصرف کننده است همانند خودرو ، خوراک ، لوازم برقی و یا یک اثر هنری .

در جواع مدرن کنونی می توان گفت که مردم به همان اندازه که در پی برآورده نمودن نیازهای اولیه خود همانند خوراک و پوشاک و امورپزشکی و سلامت هستند به نیازهای ثانویه نیز همچون تفریح ، گردشگری و خرید آثار هنری اهمیت می دهند و برهمین اساس،کسب و کارهای مرتبط با گردشگری و صنایع دستی از جمله فعال ترین و پردرآمدترین مشاغل به شمار می روند.

در این بین، صنایع دستی با تولید محصولاتی که هم جنبه کاربردی ( کمربند ، کیف چرمی ، لوازم چوبی مصرفی و غیره ) و هم جنبه هنری و تزئین دارند ، بازار تولید و فروش پر رونقی را برای خود ایجاد کرده است به گونه ای که می توان گفت که بسیاری از شهرها و یا حتی کشورها ، فعالیت و صادرات اصلی آنها مربوط به تولید و فروش صنایع دستی و بومی می باشد؛ براساس همین اهمیت و جایگاه ویژه است که از سوی سازمان یونسکو 10 ژوئن هرسال  مصادف با بیستم خرداد، بعنوان روزجهانی صنایع دستی نامگذاری شده است تا دولت ها ، افکار عمومی و نهادهای ذیربط اولویت ها و برنامه ریزی های اصولی برای توجه و رونق بیشتر این هنر صنعت ، اجرا نمایند.

با درک این موضوع ، اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی برای توسعه صنایع دستی استان و توجه عمومی به اهمیت این حوزه ، سیاست ها و برنامه های ویژه ای را در دستور کار داشته و دارد که یکی از آنها آموزش و توسعه همگانی آن در شهرها و روستاهای مختلف استان می باشد . برنامه های آموزشی این اداره کل از یک سو بمنظور ارتقاء دانش و مهارت هنرمندان صنایع دستی است و از طرف دیگر اشاعه آن در بدنه جامعه و ترغیب جوانان علاقمند به فراگیری مهارتها و اصول با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای هر شهر و روستا می باشد.

در طول سال، دوره های آموزشی  مختلفی از سوی این اداره کل و گاهی نیز با همکاری سایر ارگانها از جمله: سازمان فنی و حرفه ای می شود و اطلاع رسانیهای لازم برای عموم علاقمندان انجام میگیرد دوره های آموزشی برای رشته های مختلف همچون: رشته های مربوط به چوب، تراش و صیقل سنگهای ارزشمند و دیگر رشته هائی که اشتغالزائی در آن سریعتر و پرسودتر باشد.

پرواضح است که داشتن یک مهارت و تخصص، بخودی خود یک ثروت بالقوه محسوب می شود. هرچند که دوره آموزش و مهارت آموزی در هر رشته ای زمانبر و محتاج به داشتن حوصله و انگیزه است ولی قطعاً اشتغال و درآمدی که از پی آن می آید، مضاعف و پایدار است؛ بخش قابل توجهی از هنرمندان صنایع دستی استان خانگی کار هستند و با اندک سرمایه و وسائلی که در اختیار دارند به تولید محصولاتی همچون قالیچه، وسائل چرمی و انواع رودوزیهای محلی می پردازند عده ای دیگر نیز به مرور با کسب مهارت و فروش بیشتر، گوشه ای از حیاط و منزل خود را تبدیل به کارگاه کرده و بر اساس استانداردهای مورد تایید این اداره کل به تولید مشغول هستند.

بنابراین، ورود به این حوزه و سرمایه گذاری در آن به قصد اشتغالزائی و راه اندازی کسب و کار، توجیه پذیر و اقصادیست مضافاً اینکه این اداره کل بعنوان نهاد دولتی متولی امر صنایع دستی، در طول سال با برپائی انواع نمایشگاهی استانی و منطقه ای و بازارچه های موقت و دیگر سیاست های حمایتی از جمله: پرداخت تسهیلات، برگزاری دوره های آموزشی ارتقاء مهارت، زمینه پیشرفت هرچه بیشتر هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع دستی را فراهم می نماید.


تعداد بازدید : 50

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0