چهارشنبه, 29 اسفند 1397
رو عنوان : مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی:
عنوان : فضای موزه شهرستان خوی بیش از دو برابر توسعه یافت
کد خبر : ۵۲۶۱
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۲/۲۴ 
ساعت : ۱۱:۶:۳۰
عنوان گروه خبري : گردشگری . میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی گفت: فضای موزه شهرستان خوی بیش از دو برابر توسعه یافت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی، جلیل جباری، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی با بیان اینکه فضای موزه خوی بیش از دو برابر توسعه یافت، اظهار کرد: برای ساخت این موزه در فاز اول 800 میلیون ریال و در فاز دوم 800 میلیون ریال دیگر هزینه شده است.
وی افزود: 4 بخش در موزه خوی وجود داشته  و در این موزه بیش از 2هزار قطعه انواع اشیا تاریخی واقع شده اند که در چهار بخش مردم شناسی، باستان شناسی، آثار سنگی و موزه میراث مکتوب نگهداری می شود.
 این مقام مسوول بیان کرد: موزه فعلی خوی جزو 10 موزه قدیمی کشور است که بیش از 2 هزار قلم اشیای ارزشمند تاریخی به جا مانده از نیاکان این مرز و بوم در آن حفظ و  نگهداری می شود.
جباری تصریح کرد: قدیمی ترین اثری که در این موزه نگهداری میشود سنگ شیشه یا ابسیدین مکشوفه از تپه اهرجان بوده که این اثر مربوط به هزاره هفتم قبل از میلاد است.
 مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی گفت: سفال های هزاره اول و دوم قبل از میلاد از آثار با ارزش دوره تاریخی بوده که بیشترین نظر بازدید کننده را در این موزه به خود جلب می کند.
وی ادامه داد: بخشی دیگر از موزه نیز عکس های مربوط به شخصیت های مسوولین فعلی، سیاسیون، هنرمندان، شهدا و سرداران شهید نیز به نمایش گذاشته شده است.
جباری آثار چوبی و فلزی، سلاح های سرد و گرم، کتاب های خطی، خرمنکوب سنتی و مهرهای مالکیت چوبی با متن دعا، 2 ویترین موجود در سالن باستان شناسی این موزه نیز مزین به زیورآلات، دشنه، خنجر و تیشه مفرغی بوده و آثار فلزی موزه خوی مربوط به دوره صفوی را از دیگر آثار موجود در این موزه بیان کرد.
گفتنی است؛ در محوطه بیرونی موزه هم تعداد قابل توجه آثار سنگی مانند پاستون‌ها، سرستون‌ها، قوچ‌های سنگی و سنگ قبور نیز به نمایش گذاشته شده است.

تعداد بازدید : 55

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0