چهارشنبه, 29 اسفند 1397
    /  6
عنوان : تكاب، قطب میراث تاریخی و طبیعی آذربایجان غربی
کد خبر : ۳۸۹۹
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ 
ساعت : ۱۱:۴۲:۱۷
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

وجود آثار تاریخی و طبیعی شهرستان تکاب می تواند یکی از ظرفیت های مهم توسعه این شهرستان باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی آذربایجان غربی، شهرستان تکاب یکی از شهرستانهائی است که در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی واقع شده است و با سه استان کردستان، زنجان و آذربایجان شرقی همجوار است؛ این شهرستان بنا به دلایلی سهم کمتری از توسعه یافتگی به نسبت سایر مناطق استان برخوردار بوده است ولی با توجه به وضعیت موجود و شرایط و فرصت های جدید که بدان اشاره می شود، می تواند به یکی از توسعه یافته ترین مناطق استان و بلکه کشور تبدیل شود.

صنعت گردشگری

باید گفت صنعت گردشگری روز به روز اهمیت و جایگاه خود را بدست می آورد به گونه ای که در هر محفل و مجلسی که صحبت از برنامه ریزی برای توسعه یافتگی به میان می آید، گردشگری یکی از دستور کار جلسات و شاخص های توسعه یافتگی درنظر گرفته می شود و البته این موضوع، گریزناپذیر است زیراکه از یک سو، وسائل ارتباطی سریعتر و در دسترستر شده اند و از سوئی دیگر میل به سفرو گردشگری در بین همه جوامع بخصوص جامعه شهری زیاد شده است؛ با توجه به وجود جاذبه های گردشگری متنوع و شاخص در شهرستان تکاب، این عامل می تواند بخودی خود عامل مهم رونق و توسع این شهرستان تبدیل شود.

جاذبه های تاریخی و گردشگری تکاب

بدون تردید مهمترین اثر تاریخی استان، تخت سلیمان و سایر آثار طبیعی و تاریخی پیرامون آن ازجمله: کوه زندان ، کوه برنجه و دژ بلقیس هستند که تحت عنوان مجموعه تخت سلیمان تکاب علاوه بر اینکه در فهرست آثار تاریخی کشور بلکه بدلیل اهمیت خاص آن، در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده اند؛ تخت سلیمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در فهرست جهانی به ثبت رسید و این امر باعث شناخته شدن بیشتر آن در سطح جهانی ، توجه محافل علمی و به تبع آن ورود محققین و گردشگران بیشتر خارجی بدان شد. مجموعه تخت سلیمان نه تنها بدلیل ثبت جهانی آن بلکه بدلیل ویژگیهای خاص معماری آثار تاریخی موجود، چشم انداز طبیعی محیط پیرامون ،دریاچه شگفت انگیز موجود کوه های, مخروطی شکل برنجه و سلیمان ( زندان سلیمان) و آبگرم تخت سلیمان برای هر دوستدار آثار تاریخی و طبیعی در سراسر جهان می تواند جذاب باشد و در صورتیکه که برای معرفی و تبلیغات این گنج عظیم در سطح ملی و بین المللی کمیته یا نهاد ویژه ای با مشارکت همه دستگاههای مسئول تشکیل و شروع به کار نماید بدون شک خیل عظیم گردشگران به این مجموعه گسیل خواهند شد.

برخی دیگر از آثار تاریخی و طبیعی

عمارت رشیدالدوله؛ بنائی تاریخی مربوط به دوره قاجار که در روستای دورباش قرار دارد و در سال 84 به ثبت ملی رسیده است. این بنا در این دو سال اخیر توسط این اداره کل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آثار تاریخی روستای اوغول بیگ شامل: مسجد، یخچال و سردر قدیمی خانه اربابی که هر سه اثر مربوط به دوره قاجاریه هستند و در فهرست ملی نیز به ثبت رسیده اند.

آبگرم و آبشار قینرجه در روستائی به همین نام و آبگرم احمد آباد و همچنین چمن متحرک چملی گول که همگی در مسیر جاده اصلی تخت سلیمان واقع شده اند.

در مجموع تعداد 164 اثر شامل تاریخی، محوطه تاریخی و اثر طبیعی شهرستان تکاب در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند که 9 مورد آن در چهار سال اخیر به ثبت رسیده است.

اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی در راستای انجام وظایف ذاتی خویش در توجه به مواریث فرهنگی، توسعه گردشگری و صنایع دستی هرشهرستان علاوه بر مطالعه و مستند نگاری آثار، هرساله بنا به تخصیص اعتبارات , کارگاههای مرمتی برای ابنیه وتوسعه وتجهیر اماکن گردشگری را در دستور کار قرار می دهد، در همین راستا ابنیه تاریخی  تکاب نیز طبق اولویت های درنظر گرفته شده در فهرست کارهای مرمتی قرار دارند و از آن جمله می توان به عمارت رشیدالدوله اشاره کرد و همچنین تخت سلیمان که بصورت ویژه و همه ساله زیرنظر امور پایگاههای ملی و یونسکو و همچنین این اداره کل مورد مطالعه قرار میگیرد و تیم های مرمت از کارشناسان برجسته داخلی و خارجی در آن مشغول به مطالعه و مرمت هستند.

در راستای توسعه گردشگری و زیرساختهای لازم نیز این اداره کل کارهای مطلوبی را انجام داده است که از آن جمله می توان به اجرای زیرساختهای گردشگری برای آبگرم روستای قینرجه اشاره کردکه شامل ساماندهی راه روستا به آبگرم بوده و حدود 1000 میلیون ریال برای آن هزینه شد.

همچنین، ساماندهی راه چملی گول، فنس کشی اثر تاریخی زندان تخت سلیمان با اعتبار 20770 میلیون ریال و اجرای زیرساخت گردشگری برای آبگرم روستای احمدآباد از دیگر پروژه هائی بود که در سال 96 و با اعتباری حدود 1750 میلیون ریال اجرائی شد.

برای ترویج و آموزش صنایع دستی و هنرهای سنتی بومی نیز ساختمانی در شهر تکاب با اعتباری حدود 2600 میلیون ریال احداث شده است که علاقمندان و هنرجویان در آینده نزدیک پس از بهره برداری از ساختمان مذکور، می توانند انواع رشته های صنایع دستی بومی را زیر نظر اساتید این رشته بیاموزند.

همچنین در حوزه صنایع دستی برای 130 نفر از فعالین و تولیدکنندگان شهرستان، کارت شناسائی از طرف این اداره کل صادر شده است و در راستای توسعه کسب و کار، تسهیلات کم بهره به تولیدکنندگان صنایع دستی در روستاهای تکاب اعطا شده است و در برخی از روستاهای هدف از جمله: نصرت آباد، قینرجه و بدرلو دوره آموزشی رشته گلیم بافی در آذرماه امسال برگزار شد.

برای توسعه و تجهیز واحدهای اقامتی شهرستان نیز طرحهائی در حال اجرا و بهره برداری هستند که از آن جمله می توان به فعالیت دوباب هتل دو ستاره و یک واحد مهمانپذیر درجه سه بوده و  یک باب هتل 4 ستاره که در حال احداث می باشد و صدور مجوز فعالیت برای دو مجتمع گردشگری که در دست بررسی می باشد اشاره نمود.

اقامتگاههای بوم گردی نیز که طرحی جدید از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور برای توسعه گردشگری روستائی است در این شهرستان به تعداد 6 واحد وجود دارد و فعال هستند که از این نظر بیشترین تعداد واحد اقامتگاهی بوم گردی را نسبت به سایر شهرهای استان دارا می باشد.

در نهایت باید گفت شهرستان تکاب با وجود این ظرفیتهای موجود توانائی تبدیل شدن به قطب گردشگری را دارد و برای رسیدن به این هدف، نیارمند به کار گروهی، جدیت و پی گیری با مشارکت همه مسئولان دستگاههای دولتی و نهادهای عمومی است.

 


تعداد بازدید : 82

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0