چهارشنبه, 29 اسفند 1397
    /  2
عنوان : اتمام مرمت برج مقبره كندال شهرستان شوط
کد خبر : ۳۸۹۸
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ 
ساعت : ۱۳:۴۹:۲۸
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برج مقبره کندال شهرستان شوط، با صرف هزینه 700 میلیون ریال و با نظارت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  استان آذربایجان غربی ، مورد مرمت قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی آذربایجان غربی، برج مقبره کندال بنایی است با مقطع خارجی 12 ضلعی و با مقطع داخلی دایره‌ای که با مصالحی از سنگ های تراش نازک از جنس سنگ های رسوبی موجود در منطقه با ملات ساروج برفراز تپه ای باستانی در شهرستان شوط، بخش مرکزی، دهستان قره قویون و در نزدیکی روستای به همین نام واقع گردیده است.

با توجه به بخش های باقیمانده پوشش بنا، مشخص می نماید که سقف آن از نوع گنبدی رک بوده که بخش های زیادی از آن تخریب گردیده و ارتفاع آن بیشتر از وضع موجود می باشد. مصالح حاصل از بخش های تخریب شده که در پیرامون بنا پراکنده شده است فضای داخلی آن را حدود یک متر پائین تر از سطح خارجی نشان می دهد. فضای داخلی با ترفیع ارتفاع مقطع کوچکتری پیدا کرده و تبدیل به گنبدی کوچک می شود.

نمای خارجی بنا نیز تا ارتفاع دو متری توسط سنگ های رسوبی تخت به صورت رگ چین همچون دیوارهای آجری سنتی بنا گردیده که از دور در نگاه اول دیوارها به صورت آجری دیده می شوند به احتمال زیاد ارتفاع این بنا بیشتر از ارتفاع وضع فعلی بوده که در اثر آسیب هایی که به پی آن رسیده است در اثر فشار زیاد کم کم تخریب شده است.

از ویژگی های بارز این بنا می توان استفاده ماهرانه از سنگ و اجرای طرح دوازده ضلعی آن اشاره نمود که به جرأت می توان گفت که منحصر به فرد بوده و این شیوه سنگ چینی در کمتر جایی در شمال غرب کشور دیده شده است.

 

این اثر با توجه به شکل و فرم معماری و استفاده از سنگ به شیوه ای کاملاً ماهرانه طوری که در نگاه اول معماری آن با مصالح آجری تصور می شود و تداعی کننده برج مقبره های دوره ایلخانی است به احتمال زیاد مربوط به همان دوره بوده که با ملات آهکی بنا گردیده است و نام خود را از روستای کندال که در نزدیکی آن قرار دارد گرفته است.

با توجه به تخریبهای پیش امده ، مرمت این بنا ضروری می نمود و لذا از سال قبل در فهرست آثار مرمتی این اداره کل قرار گرفت تا با تخصیص بودجه لازم عملیات مرمت و بازسازی آن شروع شود و ذا در سالجاری با صرف هزنیه 700 میلیون ریال توسط پیمانکار ذی صلاح و تحت نظارت کارشناسان فنی این اداره کل مورد مرمت کامل قرار گرفت.

برج مقبره کندال به همراه تپه باستانی که (با قدمت قرن 8-7 ه.ق) بر روی آن واقع گردیده است  در مورخ 13/11/88 به شماره 28785 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


 


تعداد بازدید : 445

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0