چهارشنبه, 29 اسفند 1397
عنوان : نگاهی گذرا به پروژه های افتتاح شده آذربایجان غربی از منظر گردشگری
کد خبر : ۳۸۹۶
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۹/۱۱ 
ساعت : ۱۱:۴۹:۲۳
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

در سفر اخیر رئیس جمهور به این استان پروژه هائی افتتاح شد که هرکدام بنوبه خود می تواند در رونق گردشگری استان نقش بسزایی ایفا نمایند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی آذربایجان غربی، در سفر اخیر رئیس جمهور به این استان پروژه های متعددی افتتاح یا کلنگ زنی شد که برآیند آنها می تواند صنعت گردشگری استان را متحول ساخته و رشد و شکوفائی آن را در ابعاد مختلف در پی داشته باشد. یکی از پروژه های بزرگی که اجرائی شد و به مرحله بهره برداری رسید، افتتاح خط راه آهن مراغه به ارومیه و اتصال استان آذربایجان غربی به شبکه سراسری ریلی کشور بود. پرواضح است که یکی از زیرساختهای اصلی رونق گردشگری، احداث راه و مسیرهای مواصلاتی ایمن و راحت است که مسافران و گردشگران بتوانند با آسایس خاطر، به شهرها و اهداف سفر خود دست یابند و در این میان، تردد قطار به مقصدهای شهرهای استان می تواند انگیزه مضاعفی برای گردشگران باشد تا با طیب خاطر و با اهداف متنوع که برای خود ترسیم می نمایند به این استان سفر کنند؛ اهمیت این موضوع وقتی بیشتر عیان می شود که موقعیت استان آذربایجان غربی در همجواری با سه کشور و همچنین ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری خاص خود استان, یادآور شود که قطعاً این شرایط گزینه بسیار خوبی برای انواع گردشگران اعم از تجاری، فرهنگی، سلامت و غیره خواهد بود.

از سویی دیگر مسافرت با قطار یکی از امن ترین سفرهاست و ، آسایش و راحتی سفر با آن قابل مقایسه با دیگر وسائط نقلیه نیست از اینرو حتماً شاهد سفرهای بیشتر هموطنان به این استان و شهرهای آن باشیم .

بهره برداری از فرودگاه ماکو نیز که در این سفر اتفاق افتاد در همین چارچوب قابل توصیف است که در نوبه خود دسترسی به استان از هر جهت آسانتر و راحتتر می نماید و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری  بر اساس این قابلیت ها می توانند بسته های ویژه سفرهای زمینی و هوائی را برای مشتریان خود پیشنهاد دهند.

افتتاح فرودگاه منطقه آزاد ماکو بر توانمندیهای استان در ایجاد زیرساختهای گردشگری افزوده بطوریکه این استان نیز جزو استانهایی محسوب می شود که 3 فرودگاه ملی و بین المللی دارد.

 فرودگاه ماکو بعنوان سومین فرودگاه استان،  با توجه به ظرفیت های موجود این منطقه قابلیت تبدیل به فرودگاهی منطقه ای و بین المللی نیز دارد و می تواند یکی از مبادی اصلی تردد مسافر و کالا هم در بعد داخلی هم خارجی محسوب شود.

یکی دیگر از پروژه های در حال اجرا که آنهم محصول برنامه ریزی و توجه دولت تدبیر و امید به توسعه گردشگری و اقتصادی استان است، ساماندهی و تعریض راه پایانه مرزی تمرچین پیرانشهر است، طبق طرح موجود هم اکنون جاده ای دو بانده به طول حدود یکصد کیلومتر در دست اجراست که پایانه مرزی تمرچین را به مناطق و شهرهای مرکزی استان، شهر نقده و سه راه محمدیار و بزرگراه مهاباد- ارومیه وصل خواهد کرد؛ این پروژه نیز بنوبه خود دست آوردهای مهمی را در پی خواهد داشت و مزایای اقتصادی آن زیاد است، با تکمیل آن، گردشگران مخصوصا گردشگرانی که با هدف درمان و سلامت از کشورهای همسایه به استان سفر می نمایند می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن به شهرهای هدف تردد نمایند و از طرف دیگر، تردد انواع کالا برای فعالیت تجاری سهل تر خواهد شد.

در این سفر،تعدادی طرح های توسعه  بیمارستانی و مراکز خدمات جامع سلامت در شهرها و روستاهای مختلف استان افتتاح و  به بهره برداری رسید این امر، علاوه بر اینکه باعث ارتقاء  شاخص های سلامت شهروندان می شود بر ظرفیت گردشگری سلامت و درمانی استان نیز می افزاید و بمرور استان آذربایجان غربی می تواند یکی از قطب های گردشگری سلامت برای کشورهای همجوار تبدیل شود.

اجرای پروژه های گازرسانی به 59 روستای استان از دیگر طرحهای مهمی است که رونق و آبادانی را در روستاهای مختلف استان در پی خواهد داشت؛ باید خاطرنشان کرد که یکی از برنامه های جدید دولت تدبیر و امید توسعه گردشگری روستایی و بوم گردیست.

استان آذربایجان غربی از این حیث، دارای ظرفیت بالقوه فراوانی می باشد. بدون شک هرچقدرکه امکانات آسایشی از قبیل گاز و برق و تلفن و راههای دسترسی مناسب در روستاهای استان گسترش یافته و تقویت شود منجر به توسعه بیشتر گردشگری روستائی شده و این امر به نفع اقتصاد منطقه است و رفاه عمومی را در پی دارد.

علاوه بر اینها, در این سفر تعدادی پروژه های تخصصی گردگری نیز مستقیما توسط رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی در مجموع می توان گفت پروژه های مذکور اقتصادمحور بوده و چندین گام رو به جلو برای توسعه استان و در ابعاد مختلف خواهد بود که توسعه گردشگری که یکی از محورهای توسعه بشمار می آید از جمله نتایج مهم آن به شمار می آید.


تعداد بازدید : 65

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0