چهارشنبه, 28 شهريور 1397
عنوان : دیدار مدیر كل استان با فرماندار چایپاره
کد خبر : ۳۵۴۱
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ 
ساعت : ۸:۵۸:۱۵
عنوان گروه خبري : اخبار سازمان . میراث فرهنگی .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی با فرماندار چایپاره دیدار و گفتگو کرد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی صبح امروز سه شنبه مورخ 25/ 2/ 97 جلیل جباری در خصوص احیا و مرمت تعدادی ازآثار تاریخی شهرستان چایپاره با فرمانداراین شهرستان دیدارو گفتگو کرد .

براساس این گزارش در این دیدار مدیر کل استان با اشاره به اهمیت حفظ آثار تاریخی گفت : در سالهای اخیر اقدامات خوبی درزمینه احیاء و مرمت آثار تاریخی در اکثر شهرستانهای استان انجام شده و خوشبختانه آثار شهرستان چایپاره نیز از این اقدامات بی بهره نبوده اند .

جباری با اشاره به آثار تاریخی چایپاره تصریح کرد : دژتاریخی بسطام که بعنوان یکی از پایگاه های تاریخی وملی استان میباشد در کنار مسجد و یخچال تاریخی چورس و همچنین حمام تاریخی بیگ جوان از آثار با ارزش شهرستان چایپاره محسوب شده و جزو اولویت های تحقیقاتی و مرمتی ما در منطقه بحساب میآیند .

جباری توضیح داد : این اداره کل در سال 95 تعداد 40 بنای تاریخی را مورد مطالعه و مرمت قرار دادیم که در سال 96 تعداد این آثار به دو برابر رسیده و با صرف اعتبار 15 میلیارد تومانی عملیات مرمتی تعدادی از این آثار اتمام یافته و کارگاه های تعدادی دیگر فعلا" فعال بوده و اقدامات مرمتی ادامه دارد . 

مدیر کل استان افزود : با توجه به تاریخ دیرین منطقه نیازمند انجام عملیات تحقیقاتی و باستان شناسی بوده و بمنظور معرفی هرچه بیشتر و بهتر جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان نیاز به انجان طرحهای تبلیغاتی مانند تهیه فیلم ، نقشه های راهنما ، کتابچه های معرفی آثار و تابلوهای راهنما و ... میباشیم که امیدواریم فرمانداری محترم در این زمینه اعتبارات لازم را دراینخصوص از محا اعتبارات شهرستان تخصیص دهند.

فرماندار چایپاره نیز ضمن قدردانی از مدیر کل استان طی سخنانی گفت : با حضور آقای جباری دراستان شاهد افزایش اهمیت آثار تاریخی و توسعه صنعت گردشگری آذربایجان غربی هستیم .

رضا محمدی ایروانلو اظهار داشت : نیت همه مسئولین استانی و شهرستانی بر ایجاد اشتغال و رفع بیکاری متمرکز شده و از هرنهاد دولتی و یا بخش خصوصی که در این زمینه تلاش کنند حمایت میکنیم .

در این دیدار مقرر شد مشکلات مربوط به پایگاه ملی تاریخی دژ بسطام از طریق رایزنی های فرمانداری چایپاره  و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان حل شده ودر امر حفاظت و نگهداری و مرمت دژ بسطام مبلغ 5 میلیارد تومان هزینه شده و  فرمانداری نیز برای تبلیغ جاذبه های گردشگری شهرستان همکاری های لازم را با اداره کل داشته باشد .

در انتهای این دیدار جلیل جباری یک اثر هنری از آثار هنرمندان صنایع دستی استان را به فرماندار چایپاره اهداء کرد.

گفتنی است قبل از این دیدار مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان از روند مرمتی حمام تاریخی بیگ جوان و همچنین مسجد و یخچال تاریخی چورس شهرستان چایپاره بازدید کرد.

   بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0